2022 yılı hem genel olarak dünya hem de piyasalar için oldukça zorlu bir yıl olarak değerlendiriliyor. Geleneksel ve dijital piyasalarda meydana gelen düşüşler ve dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyonun yanı sıra bir de Ukrayna vatandaşları, Rusya’nın ülkelerine karşı başlatmış olduğu savaşın ortasında kaldı. Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşın hemen ardından da dünyanın dört bir yanında yardımlar gönderilmeye başladı. Bu yardımlardan bir tanesi de kripto para bağışı oldu.

Ukrayna’ya yapılan kripto yardımları 70 milyon doları buldu 

Ukrayna, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından bu yana 70 milyon doların üzerinde kripto para bağışı topladı. 70 milyon dolar değerindeki dijital varlığın yanı sıra ülkeye, askeri teçhizat ve insani yardımlar da yapıldı.  

Blokzincir analiz şirketi Chainanalysis tarafından alınan verilere göre, yardımların büyük bir çoğunluğu Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile gönderildi.  

Yapılan açıklamalara göre, ETH bağışçıları 28,9 milyon dolarlık yardımda bulunurken, BTC ve Tether (USDT) bağışçıları, sırasıyla 22,8 ve 11,6 milyon dolar yardımda bulundu.  

Ukrayna hükümeti tarafından sağlanan Ukrayna cüzdanlarına bağışlanan kripto para birimleri. Kaynak: Chainalysis

Kripto bağışlarının yanı sıra, Ukrayna’ya NFT yardımları da yapıldı.  

Ukrayna dijital bakan yardımcısı Alex Bornyakov, geçtiğimiz günlerde Yahoo Finance ile yaptığı röportajda, Ukrayna’ya yapılan 70 milyon dolarlık yardımların yüzde 80’inin, yalnızca ilk birkaç ayda geldiğini söyledi. 

Alex Bornyakov, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

“Geleneksel yöntemlerle yardım toplamaya çalışsaydık, günler alacaktı. Hayati önem taşıyan ürünlerin alınması, kripto paralar sayesinde gerçekleşti. Şaşırtıcı olan bir başka durum ise tedarikçilerin kripto para kabul etmeleri oldu. Şahsen bunu beklemiyordum.” 

Bornyakov, ayrıca Crypto Fund Aid For Ukraine’i mutlak bir başarı olarak nitelendirdi ve sadece gelen bağış miktarının değil, dijital bakanlığının Ukrayna savunması için bu fonlara erişim kolaylığı sağlamasının da kendisini şaşırttığını sözlerine ekledi.

Ukrayna DAO’sunun kurucu ortağı Alona Shevchenko da Yahoo Finance’e yaptığı açıklamada, Ukrayna merkez bankacılık sistemine kısıtlamalar getirildiğinde kripto paraların bir çözüm sağladığını bildirdi ve ekledi:

“Merkez Bankası, Grivna’daki değer kaybını durdurmak için Ukrayna’ya ve Ukrayna’dan yapılan döviz transferlerine sınırlama getirdi. Kriptolar sayesinde ise askerlerimizin bazı acil ihtiyaçlarını karşılayabildik, o zamanlar bunun başka bir yolu yoktu.” 

Chainanalysis tarafından Eylül ayında yayınlanan bir raporda Ukraynalıların, kripto benimsemelerinde Vietnam ve Filipinler’in ardından üçüncü sırada yer aldığını belirtildi. Bununla birlikte Ukrayna’da kripto paralara olan güvenin artmasının ülkede kripto paraların benimsenmesini artırdığı da ifade edildi.

Öte yandan Ukrayna’ya yapılan yardımlar gibi Rusya’da büyük oranda yardım topladı. Rusya’ya yapılan yardımlar, toplamda 5,4 milyon dolar idi. Ancak bu bağışlar Temmuz 2022’den itibaren düşmeye başladı.  

Bununla birlikte yaptırımların, bağış düşüşlerinde ne gibi bir etkisi olduğu bilinmiyor, ancak en son 24 Şubat’ta Rusya’ya tekrar bir yaptırım paketi uygulandı. Bununla birlikte Rusya, 10. Yaptırım paketi ile karşı karşıya kalmış oldu.  

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri