Circle‘ın USDC’desinde yaşanan gelişmelerin ortasında Tether (USDT) sektörün favorisi olarak ortaya çıktı.

Bir dizi ABD bankasının başarısızlığının yanı sıra Credit Suisse kaosundan haftalar sonra, kripto piyasası önemli ölçüde toparlandı ancak aynı şey DeFi işlemleri için bir omurga görevi gören önde gelen bir stablecoin olan USDC için söylenemiyor.

Yatırımcılar, kargaşanın ortasında güvenlik ağı arayışıyla tartışmalı stablecoin olan Tether’e (USDT) yönelmeye devam ederken Circle destekli stablecoin USDC’ye olan güven ciddi şekilde sarsılmış durumda.

USDC çıkışı

USDC’nin piyasa değeri, geçtiğimiz Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 57 milyar dolardan yüzde 42’nin üzerinde düşüşle 33,2 milyar dolara geriledi. Bu düşüşün nedeni Silikon Vadisi Bankası’na (SVB) olan 3,3 milyar dolarlık borçtu. Bu borç, token’ı her zamanki bir dolarlık fiyatı yerine geçici olarak 88 sente sürükledi.

Circle, rezervleri için halihazırda saklama hizmetleri sağlayan USDC itfasına yardımcı olmak için BNY Mellon ile bağlarını genişletti. Birkaç gün sonra firma, işlem bankacılığı ortaklarında tutulan sınırlı fonlar dışında nakit kısmının “büyük ölçüde tamamını” saklama bankasına aktardığını açıkladı. Bu önlemler token’ın yeniden değer kazanmasına yardımcı olsa da büyük çıkışlar devam etti.

SVB’nin 10 Mart’taki çöküşünden bu yana USDC’de yaşanan net çıkışlar, 10 milyar doları aştı. Öte yandan rakibi USDT, Mayıs 2021’den bu yana en önemli pazar payına ulaşarak piyasa değerinde yaklaşık 80 milyar dolarlık rekor seviyelerine yakın seyrediyor. USDT şu anda dolaşımdaki tüm stablecoin’lerin yüzde 60’ını temsil ediyor.

Diğer stablecoin’ler arasında BUSD de benzer bir kaderi paylaşarak 30 milyar dolar civarındaki ATH’sinden 7,69 milyar dolara düştü. Bu rakamlar, dört aydan kısa bir süre içinde yüzde 67’nin üzerinde bir düşüşü yansıtıyor.

Circle, USDC’nin çeşitli blockchain’lere genişlemesi için çalışıyor. Bu haftanın başlarında, Circle, token’ın Noble ağı aracılığıyla Cosmos’a genişletildiğini duyurdu.

Lansmanla ilgili ayrıntılar henüz açıklanmamış olsa da Noble’ın arkasındaki ekip USDC’nin Cosmos Inter-Blockchain Communication Protocol (Cosmos Blockchaim’ler Arası İletişim Protokolü) bağlantılı bir ağda yüksek likiditeye sahip ve tamamen teminatlandırılmış ilk yerel, fiat destekli stablecoin olacağını iddia etti.

Duyuruda ayrıca, 50’den fazla IBC özellikli blockchain’in ilk kez stablecoin’e erişebileceği belirtildi.

“Bu entegrasyon, Cosmos’ta önümüzdeki aylarda yüz milyonlarca dolarlık likiditeyi katalize edecek ve kullanıcıların ve uygulama zincirlerinin diğer ekosistemlerden elde edilen köprülü varlıklarla etkileşime girerken karşılaştıkları zorlukları gidermeye çalışacak.”

chat sohbet net Antalya tente