Stablecoin ekosistemi, USD Coin (USDC) ihraççısı Circle’ın Silicon Valley Bank’ten (SVB) 40 milyon dolarlık transfer talebinden 3,3 milyar dolarını çekememesinin ardından tehlikeye girdi. Son 24 saat içerisinde patlak veren SVB ve Circle haberi ile birlikte USDC dolar sabitini kaybetti. Bununla birlikte USDC’de meydana gelen sorunlar da diğer stablecoin’lerde domino etkisi yarattı.

Dolar sabitini kaybeden USDC, DAI ve USDD’yi de beraberinde götürdü

MakerDAO tarafından ihraç edilen bir stablecoin olan Dai (DAI), USDC’nin dolar sabitini kaybetmesi nedeniyle değerinin yüzde 7,4’ünü kaybetti. Statista’dan alınan verilere göre, Haziran 2022 itibariyle 6,78 milyar dolar değerindeki DAI arzı 8,52 milyar dolar değerinde kripto para ile teminat altına alındı.

DAI’nin 27 Haziran 2022 itibarıyla zincir üstü teminatlandırma için kullandığı toplam kripto varlıkları. Kaynak: Statista

USDC, DAI’nin 4,42 milyar dolar değerindeki teminatının yüzde 51,87’sini temsil ediyordu. Diğer öne çıkan dijital varlıklar arasında sırasıyla 0,66 milyar dolar ve 0,61 milyar dolar ile Ethereum (ETH) ve Pax Dollar (USDP) yer alıyor.

Sonuç olarak DAI, dolar karşısında değer kaybederek anlık olarak 0,897 dolara kadar geri çekildi. Stablecoin, aşağıda da gösterildiği gibi, haberin kaleme alındığı andan itibaren 0,92 dolar civarında işlem görecek şekilde toparlanmış durumda.

DAI – USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Tron tarafından çıkarılan bir stablecoin olan USD Digital (USDD) ve fraksiyonel algoritmik stablecoin Frax (FRAX) da olumsuz piyasa duyarlılığı nedeniyle benzer bir kaderi paylaştı. USDD, USDC satışına yaklaşık yüzde 7,5’lik bir düşüşle 0,925 dolardan işlem görerek yanıt verirken, FRAX daha da düşerek 0,885 dolara geriledi.

USDD – USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Ne var ki Tether (USDT) ve Binance USD (BUSD) gibi diğer popüler stablecoin’ler, ABD doları ile 1’e 1 oranındaki sabitini korumaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir: USD Coin (USDC) dolar sabitini kaybetti

Bilindiği üzere SVB, açıklanmayan nedenlerle Kaliforniya Finansal Koruma ve İnovasyon Departmanı tarafından kapatılmıştı. 

Son olarak USDC’nin dolar sabitini kaybetme haberi ise, Circle‘ın SVB’de 3,3 milyar dolarının sıkışıp kaldığını açıklamasının hemen ardından geldi.

chat sohbet net Antalya tente