Vietnam’da kripto para birimi benimsemesi günden güne artış gösteriyor.

Yapılan araştırma, Vietnam nüfusunun yaklaşık %17’sinin kripto para sahibi olduğunu ortaya koydu.

“Vietnam Kripto Piyasası Raporu 2022” isimli araştırma, Vietnam’da 16,6 milyon kişinin kripto para sahibi olduğunu gösterdi. Ülkedeki en popüler kripto para ise bekleneceği gibi Bitcoin oldu.

Vietnam, Tayland’ı takip ediyor

Vietnam’da faaliyet gösteren yerel kuruluş Viet-jo’ya göre, Vietnam nüfusunun yaklaşık %17’si (16,6 milyon kişi) kripto para satın almış durumda. Ülkedeki kripto para birimi sahiplerinin %31’i ise tercihlerini lider kripto para Bitcoin’den yana kullandı. 

Ülke ek olarak, birçok NFT, Web3 ve GameFi projesine de kapılarını açmış durumda. Bununla birlikte çeşitli altyapı ve cüzdan çalışmaları da aktif olarak yürütülüyor. 

Araştırmaya göre Vietnam, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) içinde Tayland’dan sonra en fazla kripto benimseyen ülke konumunda yer alıyor. 

Ülkedeki blockchain projeleri arasında en önemli yeri oyun ve metaverse projeleri oluşturuyor. Bu projeler, toplam projelerin %28,8’lik kısmını meydana getiriyor.

Vietnam yerel kuruluşuna göre dünyadaki en iyi 200 blockchain şirketinin yedisi Vietnamlılar tarafından kuruldu. Bu şirketler arasında Axie Infinity, Coin98 ve Kyber Network yer alıyor. 

Kripto benimsemesi, özellikle zorlu ekonomik koşullar altında yaşayan ülkelerde her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle Afrika ülkeleri ve Güney Amerika ülkeleri bu konuda başı çekiyor.

chat sohbet net Antalya tente