ABD’den sonra Kanada’da “casus balon” alarmı – Dünya Haberleri

ABD'den sonra Kanada'da "casus balon" alarmı

Açıklamada, “Kanadalılar güvende ve Kanada, hava sahasının güvenliğini sağlamak için olası ikinci bir vakanın izlenmesi de dahil adımlar atıyor” diye eklendi.

NORAD, Kanada Silahlı Kuvvetleri, Ulusal Savunma Bakanlığı ve işbirliği yapılan diğer birimlerdeki yetkililerin durumu değerlendirdiği ve yakın koordinasyon içinde çalıştığı belirtildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Ulusal Savunma Bakanlığı, Kanada istihbarat kurumlarının ABD’li partnerleriyle birlikte çalıştığını ve “Kanada’nın hassas bilgilerini yabancı istihbarat tehditlerinden korumak için gerekli tüm önlemleri almaya devam ettiğini” söyledi.

Ulusal savunma birimleri, “Durum geliştikçe ABD’li müttefiklerimizle sık sık temas halinde olmayı sürdürüyoruz” dedi.

Kanadalı savunma yetkililerinin bu uyarısı, ABD ordusunun Çin’e ait olduğundan şüphelenilen yüksek irtifa casus balonunu ABD’nin kuzeyi üzerinde ilerlerken takip ettiğini açıklamasından birkaç saat sonra geldi.

Pentagon duyurdu, Biden talimatı verdi: ABD hava sahasında Çin'e ait istihbarat balonu tespit edildi

Pentagon duyurdu, Biden talimatı verdi: ABD hava sahasında Çin’e ait istihbarat balonu tespit edildi

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin şu ana kadar gözetleme balonunu düşürmeme kararı aldığını söyledi.

Ryder, “Balon şu anda ticari hava trafiğinin çok üzerinde bir irtifada seyrediyor ve yerdeki insanlar için askeri ya da fiziksel bir tehdit oluşturmuyor” dedi.

Üst düzey bir savunma yetkilisi, Pentagon muhabirlerine yaptığı açıklamada, ABD’nin bunun bir Çin yüksek irtifa balonu olduğuna ve bilgi toplamak için hassas bölgeler üzerinde uçtuğuna dair “çok yüksek bir inanca” sahip olduğunu söyledi.

Diğer yerlerde de görülen balon, ABD’nin üç nükleer füze silosundan birinin bulunduğu Malmstrom Hava Kuvvetleri Üssü’nün yer aldığı Montana üzerinde de tespit edildi. Yetkili, hassas bilgileri tartışmak için adının açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Üç otobüs büyüklüğünde olduğu tahmin edilen şüpheli casus balon çarşamba günü Montana eyaletinin Billings kenti üzerinde görüldü. Balon, Aleut Adaları üzerinden uçtuktan sonra ABD’ye girdi ve Kanada üzerinden yoluna devam etti.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri