Kâbus gibi geçen bir yılın ardından, kripto para piyasası 2023 yılına başarılı bir giriş yaptı. Kripto para piyasası, son yıllarda bireysel yatırımcıların yanı sıra, kurumsal yatırımcıların da en uğrak noktası haline geldi. Matrixport’un baş stratejistine göre kurumsal yatırımcılar, özellikle son dönemlerde kripto varlıklardan vazgeçemiyor. Son yayınlanan veriler ise Bitcoin satın alımının yüzde 85’inin ABD’li kurumsal yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiğini ortaya koydu. 

Finansal hizmetler şirketi Maxiport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen, Cointelegraph ile röportaj gerçekleştirdi. Thielen, kurumsal yatırımcıların ayı sezonunda bile kriptolardan vazgeçmediğini ve bunun da bir boğa sezonuna işaret olabileceğini söyledi. 

Maxiport tarafından paylaşılan veriler, dijital varlığın herhangi bir zaman diliminde ABD’de ya da Asya’dkia işlem saatlerinde iyi performans gösterip göstermediğine bağlı olarak daha uygun olup olmadığının ayırt edilebileceğini gösteriyor. 

2023’te Bitcoin yatırımlarına ABD liderlik ediyor

Raporda, 24 saat işlem gören bir varlığın ABD işlem saatlerinde iyi performans göstermesi durumunda, ABD kurumlarının onu satın aldığını gösterirken, Asya işlem saatlerinde büyüme gören bir varlığın Asyalı bireysel yatırımcıların bu varlıkları satın aldığını gösterdiği belirtildi. 

Bilindiği üzere Bitcoin (BTC) 2023 yılından bu yana yaklaşık yüzde 41 değer kazandı. Bu getirilerin yüzde 35’i ise ABD işlem saatleri içerisinde gerçekleşti. Bu durum ise ABD merkezli yatırımcıların, Bitcoin’deki değer artışına yüzde 85’lik katkısı olduğu anlamına geliyor. Yüzde 85’lik katkının da esas Bitcoin alıcılarının ABD’de olduğunu ortaya koyuyor. 

Thielen, daha önceki verilerin, kurumsal yatırımcıların genellikle diğer kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce Bitcoin satın alma eğiliminde olduklarını da sözlerine ekledi.

Rapor, diğer projelerle ilgili haberlerin, Lido ve Aptos gibi token fiyatlarını olumlu yönde etkilediğini vurgularken, kripto rallisinin ancak ABD enflasyon verileri 12 Ocak’ta yayınlandıktan sonra başladığının altını çizdi. 

Bitcoin’in yanı sıra, Ethereum’un (ETH) da ABD işlem saatleri içerisinde iyi bir performans gösterdi. Ne var ki Aptos (APT), son zamanlarda öne çıkan kripto para birimlerinden bir tanesi oldu. 

Maxiport tarafından hazırlanan veriler, ayrıca Bitcoin ve gelecekteki fiyat hareketleri için iyi bir zemin hazırlandığını ortaya koydu. 

Kripto piyasasının önündeki tehlike: ABD 

Daha önce Cointelegraph’a konuşan ekonomist Lyn Alden, kripto alım satım işlemlerinde ABD’nin önemli bir faktör olduğunu belirtmekle birlikte likidite koşullarının da iyi bir seviyede olduğunu belirtmişti. Ne var ki ekonomist, 2023’ün ikinci yarısında, kriptoların önünde önemli bir tehlike olduğunu da ekledi. 

Alden bu tehlikenin ise ABD’nin ta kendisi olduğunu söyledi. ABD Hazinesi’nin ülkenin borç seviyelerini düşük tutmak için nakit bakiyesini düşürdüğünü söyleyen Alden, likiditeyi sürekli finansal sisteme iteklediğini kaydetti. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri