Nostr tabanlı ve merkeziyetsiz bir sosyal medya platformu olarak ortaya çıkan Damus, Apple App Store’dan onay aldı. 

Twitter’ın kurucu ortağı ve Damus’un destekçisi Jack Dorsey, konuya ilişkin 6,5 milyon takipçili Twitter hesabından bir gönderi paylaştı. Dorsey, bu durumun Twitter’a alternatif olarak çıkan Damus gibi açık kaynaklı protokoller için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 

Sosyal medya uygulaması ise kendisini, “Kontrolün tamamen sizde olduğu bir sosyal medya platformu” olarak nitelendiriyor. Damus, diğer özelliklerinin yanı sıra, aynı zamanda bir uçtan uca şifrelenme olanağı tanıyan Nostr üzerine kurulu bir mesajlaşma hizmeti. 

Damus, en başından beri Facebook, Instagram ve Twitter gibi yöneticileri tarafından yönetilen bir platform olmayacağını iddia ediyordu. Sosyal medya platformu, her fırsatta sansürlenmemiş bir uygulama olmayı planladığının altını çiziyor. Platform, ayrıca Bitcoin (BTC) Katman-2 Lightning Network aracılığıyla ödeme yöntemlerini de destekleyecek. 

Nostr geliştiricileri, ödemelerin yanı sıra Bitcoin ve Lightning Network’ü, Damus uygulamasına dağıtılmış hizmeti engelleyen spam saldırılarını önlemek için de kullanıyor. 

iPhone’daki Damus uygulamasının ara yüzü. Kaynak: GitHub

GitHub’ın resmî web sitesine bakıldığında ise Damus web uygulamasının koduna katkıda bulunan 44 farklı yazılım geliştiricisi olduğunu görmek mümkün. 

Her ne kadar Damus çağın ötesinde bir uygulama olarak oluşturulmuş olsa da App Store’dan onay alabilmek için çok savaş verdi. Damus, Twitter’da yaptığı bir açıklamada, üzülerek onaylanmadan önce tam üç defa reddedildiğinden bahsetti.

Bunun üzerine de Nostr’dan bir çekirdek geliştiricisi William Casarin ise uygulamayla alakalı hayal kırıklıklarını paylaştı. Casarin, Apple kullanıcılarının Nostr’u kullanmamasının çok büyük bir kayıp olacağının da altını çizdi.  

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri